Ako vybrať tašku a popruh na statív?

K statívu neodmysliteľne patrí taška a popruh. Prečo, pýtate sa? Pretože tak predĺžite statívu životnosť a ešte sa vám bude oveľa lepšie prenášať.

K statívu neodmysliteľne patrí taška a popruh. Prečo, pýtate sa? Pretože tak predĺžite statívu životnosť a ešte sa vám bude oveľa lepšie prenášať.

Doba čítania 4 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy puzdier

Taška na statív

Taška na statív máva podobu batohu či kufra a je rozmernejšia. Zmestí sa vám do nej blesk, fotoaparát, počítač, prípadne predlžovací kábel a iné drobnosti.

  • Dostatok priestoru

  • Čalúnené vnútro

  • Odolná vrchná vrstva

  • Nehodí sa na cestovanie naľahko

Puzdro na statív

Puzdro na statív máva tvar samotného statívu a slúži iba na prenos statívu. Nič iné sa vám doň nezmestí.

  • Skladné

  • Čalúnené

  • Ľahké

  • Ľahko prenositeľné

  • Lacnejšie

  • Nezmestí sa vám doň ostatné foto príslušenstvo

Podľa čoho vybrať

Rozmery

Pri výbere tašky, puzdra, batohu alebo brašne si vždy prekontrolujte, či sa vám tam statív zmestí. Je potrebné zmerať jeho šírku a výšku a hodnoty porovnať s údajmi o taške. Vždy by ste ale mali počítať aj s istou niekoľkocentimetrovou rezervou, aby statív nebol v taške natesno a nevyberal sa ťažko. Vyberať môžete podľa dĺžky, šírky aj hĺbky.

Hmotnosť

Zatiaľ čo niektoré statívy majú o niečo viac ako 100 alebo 200 g, iné môžu vážiť pokojne aj pol kilogramu. Pokiaľ si vyberiete kufor alebo tašku na statív, kam sa vám zmestí oveľa viac vecí, potom musíte počítať aj s vyššou váhou. Čalúnené tašky tiež bývajú o niečo ťažšie ako tie, ktoré žiadne čalúnenie nemajú.

Materiál

Tašky sa najčastejšie vyrábajú zo syntetických materiálov, ktoré odpudzujú vodu. Prípadne si môžete zakúpiť tašku z balistického nylonu, ktorý je odolný proti odreniu. Niekedy sa tiež stretnete s koženými puzdrami. Tie sú však skôr designovou, luxusnejšou záležitosťou. Koža vám vydrží celú večnosť a s pribúdajúcimi rokmi získava nezameniteľnú patinu. Tiež sa vám hneď tak nepredrie, ale na druhú stranu zase nemá čalúnené vnútro. Často môžete naraziť aj na tašky z odolného rip-stop materiálu, ktorý býva doplnený ochranným elastickým neoprénom.

Typy popruhov

Na taškách sa stretnete hneď s dvoma typmi popruhov. Niektoré popruhy sú prirobené k taškám napevno, iné môžete pomocou kovovej alebo plastovej karabíny vyvliecť. Tak je možné v prípade potreby popruhy meniť. Veľmi populárne sú také popruhy, ktoré majú čalúnenie v mieste, kde sa popruh dotýka ramena. Popruhy sa najčastejšie vyrábajú z nylonových vlákien. Iné sa zase zhotovujú z polyesterového materiálu, ktorý je veľmi pevný a má nízku ťažnosť. A opäť aj tu sa môžete stretnúť s koženým popruhom. Ten však nie je príliš praktický, pretože môže rezať do ramena.

Rovnako si nezabudnite zistiť, ako je popruh dlhý, aby sa vám nestalo, že si ho napríklad nebudete môcť prehodiť cez rameno či krížom cez hrudník. Dnes už je ale našťastie väčšina popruhov voľne nastaviteľná.

Niektoré ľahšie statívy stačí upevniť na batoh pomocou postranných popruhov.

Starostlivosť o tašku

Aby vám taška dlho vydržala, musíte sa o ňu dobre starať. Kedykoľvek sa vám zašpiní, alebo si ju niečím polejete, utrite ju iba navlhčenou handričkou, prípadne kefou s veľmi jemnými štetinami a prípadne mydlovou vodou. Nikdy nepoužívajte žiadne chemické prípravky. Tašku neperte v práčke, nedávajte ju do sušičky, ani ju nežehlite.

Pokiaľ siahnete po koženej taške, potom je žiaduce ju aspoň raz za rok naimpregnovať voskom. Tak bude odolnejšia proti navlhnutiu aj vode.

Najčastejšie otázky

Obvykle mávajú klasický zips, prípadne sú ešte istené suchým zipsom.

Pokiaľ si zmeriate dĺžku statívu aj so statívovou hlavou, potom môžete vyberať tašku podľa tejto dĺžky. Nezabudnite si k dĺžke statívu pripočítať menšiu rezervu, aby statív nebol v taške príliš natesnaný.

To veľmi záleží na kvalite materiálu, ale obvykle sa pohybuje medzi 25 až 50 kg.